Maijs un jūnijs ir tie mēneši, kad izsalkušas ērces pieķeras visam, kas kustas.
Starp citu — vai zinājāt, ka cilvēki nav galvenais ērču medījums? Tā iekārtots dabā — ērces vispirms reaģē uz dzīvnieku smaržu, nevis cilvēku. Pie cilvēkiem tās piesūcas tikai tad, ja ir ļoti izsalkušas. Cilvēka smarža viņām nav tik pievilcīga kā, piemēram, kaķa vai zirga smarža. Visvairāk ērču parasti pulcējas gar meža zvēru takām vai vietās, kur ganās govju ganāmpulki.
1. Ciedru ēteriskā eļļa
Izmantot ciedru eļļu pret ērcēm ieteicams tikai Eiropas daļā, kur nedabiski neaug ciedru priedes. Kāpēc? Tāpēc, ka ciedru ēteriskā eļļa atbaida visas ērces. Dzīvodamas taigā, tās ir pieradušas pie šī aromāta, tāpēc tas tās neattur.
Ciedru eļļa būs lielisks palīgs. Vienam glāzei ūdens pievieno 5 pilienus ciedru ēteriskās eļļas, sakrata un izsmidzina uz matiem, apaviem un apģērba pirms došanās uz mežu vai laukiem. Var apstrādāt arī mugursomu un galvassegu.
Ciedru riekstu aromāts atbaidīs kaitīgo posmkāji vismaz uz 3 stundām. Ja dabā plānots uzturēties ilgāk, līdzekli var uzsmidzināt atkārtoti.
2. Ābolu etiķis
Atšķaida to ar ūdeni proporcijā 1:1 un apsmidzina apģērbu un apavus pirms došanās mežā. Uz ādas etiķi labāk neklāt, jo skābe var izraisīt kairinājumu.
3. Skudrskābe
Skudras ir dabiski ērču ienaidnieki, tāpēc parazīti ir iemācījušies atpazīt un izvairīties no to smaržas. Ir divi veidi, kā izmantot skudrskābi. Vienkāršākais — iegādāties to aptiekā un atšķaidīt ar ūdeni proporcijā 1:3. Ar šo šķīdumu ieziež atklātās ķermeņa daļas (izņemot seju), kā arī apģērbu un apavus. Pat ļoti izsalkušas ērces, sajutušas skudrskābes smaržu, tūlīt metas bēgt.
Otra metode ir mazliet sarežģītāka, taču lieliski der, ja atrodaties mežā bez aizsardzības līdzekļiem. Paņem gabaliņu kokvilnas auduma — lakatu, šalli vai maiku — un samitrina to tuvākajā strautā. Pēc tam izgriež un uzliek virsū lielam skudru pūznim.
Stresa brīžos skudras izdala skudrskābi. Pēc 15 minūtēm audumu var noņemt, nopurināt skudras un ar to ierīvēt atklātās ķermeņa daļas. Skudrskābe, kas palikusi uz auduma, pasargās jūs no ērcēm.
4. Piparmētru un lavandas ēteriskās eļļas
Ērcēm riebjas šo augu un to eļļu spēcīgā smarža. Uz glāzi ūdens piepilinu pa 3 pilieniem lavandas un piparmētru ēteriskās eļļas, samaisu un apsmidzinu apavus un apģērbu, kad atrodos laukos. Starp citu, intereses pēc apsmidzināju ar šo līdzekli arī kaķi – ērces pie viņas vairs nelīda.
5. Pelni
Protams, dodoties pastaigā pa pilsētas parku, smērēties ar pelniem nav īpaši pieņemami, bet laukos vai mežā, kur neviens modrs līdzpilsonis jūs neredz, tas ir lielisks līdzeklis ērču atbaidīšanai.
Dzeltenie sviedru traipi uz apģērba: visvienkāršākais veids, kā labi tikt galā ar problēmu
Ērcēm, tāpat kā daudziem savvaļas dzīvniekiem, nepatīk deguma smarža. Tāpēc lietojami ir tikai svaigi pelni. Izsijājiet to, kas palicis mangalā pēc maija grila vakara, un ar tiem apberiet apavus un bikšu staru apakšējo daļu, dodoties uz mežu.
6. Bērzu darva
Radikāls līdzeklis, kas atbaida cilvēkus tikpat ātri kā ērces, toties jūs būsiet pasargāti no kodumiem uz ilgu laiku. Uz vienu glāzi ūdens ņemu vienu tējkaroti bērzu darvas, sakratu un ar šo šķīdumu apsmidzinu apavus, mugursomu un cepuri. Ja dodaties sēņot, darvu var uzsmērēt arī groza apakšā – ērces izklīdīs ātrāk, nekā jūs tās pamanīsiet.
Lasi vēl: Laistu ziedošās avenes ar to pašu, ko mana vecvecmāmiņa pirms 50 gadiem
Kāpēc patiesībā kaķi modina savus saimniekus – viņu uzvedības mazie noslēpumi
Pēc pastaigas pa mežu neaizmirstiet izmazgāt apģērbu, jo darvas smarža saglabājas vairākas dienas.
Šķir otru lapu, lai lasītu turpinājumu…..
Tevi noteikti interesēs
- Dati tiek atjaunināti -meteorologs atklāj, kad Latvijā beidzot ieradīsies pirmais karstuma vilnisby Sandra Ločmele
- “Tā vide mani slāpēja nost…”: Elīna Didrihsone atklāj, kā jutusies savā dzimtajā pilsētāby Laura Blūma
- Vecmāmiņa ieraudzīja mazu meitenīti ar kaķi lietū – kad uzzināju viņas stāstu, tas lika aizdomātiesby Rinalds Bergmanis